Instalacje klimatyzacji split – o czym warto wiedzieć?

W tym artykule omówimy instalacje klimatyzacji SPLIT od strony technicznej. O klimatyzacji multisplit możesz poczytać w innym artykule.

Masz w planach zakup i montaż klimatyzacji? W tym artykule dowiesz się krok po kroku jak wygląda instalacja klimatyzacji.

Jak zamontować klimatyzację?

Jesteś zdecydowany na montaż klimatyzacji w domu lub Firmie, to świetnie trafiłeś. Montaż klimatyzacji to świetna decyzja! Nie znamy osoby która by żałowała instalacji klimy! Skoro jesteś pewny, nie pozostaje nic innego jak zamontować klimatyzację! Zacznijmy od początku! Musimy znaleźć odpowiednią Firmę od klimatyzacji. Firmę która wykona za Ciebie cały montaż instalacji freonowej oraz samego urządzenia. Pamiętaj o tym, że stawiając na jakość i wydajność chłodzenia ma wpływ nie tylko wielkość naszego klimatyzatora, ale także ważna jest poprawność wykonania instalacji klimatyzacji. Dlatego montaż najlepiej jest zostawić wykwalifikowanej Firmie trudniącej się montażem klimatyzacji. Będziesz miał wtedy pewność, że klima zostanie zamontowana zgodnie ze wszystkimi wytycznymi producenta, co zapewni Państwu prawidłowe i funkcjonalne działanie takiej klimatyzacji.

 

Wybierając instalatora klimatyzacji, specjalizującego się w instalacji klimatyzacji, warto go zweryfikować, nasz fachowiec powinien posiadać wszystkie niezbędne uprawnienia! Każdy dobry fachowiec powinien posiadać takie uprawnienia jak:

  • uprawnienia f-gaz personalne,
  • uprawnienia f-gaz Firmowe,
  • certyfikaty szkolenia producenta klimatyzacji (autoryzacja).

UWAGA BO TO BARDZO WAŻNE!

Montaż wykonany przez osobę nieposiadającą wyżej wymienionych uprawnień, zakończy się utratą gwarancji na naszą klimatyzację. Nie można instalować klimatyzacji bez uprawnień oraz na własną rękę. Chyba że chcemy ściągnąć na głowę sobie ochronę środowiska. Generalny inspektorat ochrony środowiska od stycznie 2022r, zaplanował szerokie kontrole urządzeń z gazami cieplarnianymi, mogą oraz mają prawo zweryfikować instalację klimatyzacji w naszym domu pod względem poprawności montażu oraz uprawnień osoby montującej, w przypadku kiedy okaże się że ktoś montował na własną rękę bez uprawnień, sprawa zaczyna się mocno komplikować i mogą posypać się ogromne kary. Kary jakie przewiduje GIOŚ, zaczynają się od 5000 zł do nawet 50000 tyś. zł.

Gwarancje jakie oferują producenci polecani przez nas klimatyzacji:

Klimatyzacja Aiwa – 10 lat,
Klimatyzacja Rotenso – 5 lat,
Klimatyzacja Manta – 7 lat,
Klimatyzacja Mitsubishi – 5 lat.


Jeśli mamy już odpowiednią Firmę trudniącą się instalacjami klimatyzacji, musimy oglądnąć miejsce instalacji klimatyzacji, następnie wycena montażu klimatyzacji i możemy ustalać gdzie chcemy zamontować klimatyzację. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca montażu klimatyzatora, a w zasadzie musimy znaleźć najlepsze miejsce zawieszenia naszego klimatyzatora. Od tego w jakim miejscu umieścimy klimatyzację, będzie zależało równomierne rozprowadzenie powietrza po naszym pomieszczeniu, należy to robić z głową i dobrze przemyśleć, tak aby nawiew nie był nakierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu, bezpośredni nawiew zaowocuje mocnym dyskomfortem, natychmiastowym i nieprzyjemnym zimnem, będzie wtedy niestety za zimno… Równomierne rozprowadzenie powietrza na jak największej powierzchni w pomieszczeniu jest bardzo istotne. Nie tylko z powodu dyskomfortu, klimatyzacja w pewnym momencie zaciągnie to zimne powietrze i się wyłączy, nie schłodzi nam pomieszczenia tak jak byśmy tego oczekiwali. Warto jest skorzystać z naszych porad, z racji dużego doświadczenia doradzimy najlepiej, w jakim miejscu najlepiej zamontować klimatyzator. Aby klimatyzacja pracowała najbardziej efektywnie i jednocześnie był do niej łatwy dostęp, na wypadek prac serwisowych, czy odgrzybiania klimatyzacji w przyszłości. Zły wybór miejsca zawieszenia naszego klimatyzatora może doprowadzić do sytuacji, w której nasza klimatyzacja straci na wydajności lub będzie szkodzić nam i naszemu zdrowiu. Instalacja klimatyzacji musi być bardzo dobrze przemyślana, aby uniknąć takich sytuacji, w których domownicy lub goście będą chorować. Klimatyzacja nie może być zawieszona bezpośrednio na przeciwko łóżka, kanapy, czy nad telewizorem na przeciw rogówki gdzie przebywamy, to spowoduje przeziębienia i dyskomfort. Jak już mamy wybrane odpowiednie miejsce instalacji klimatyzacji wewnętrznej, możemy zacząć montaż klimatyzacji.

Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzacji.

Montaż jednostki wewnętrznej naszego klimatyzatora domowego rozpoczniemy od umiejscowienia stelażu jednostki wewnętrznej na ścianie, ważne jest bardzo aby stelaż klimatyzacji był zawieszony równo w poziomie, inaczej nasza klima będzie wisiała krzywo, co może przełożyć się na nieprawidłowy odpływ skroplin oraz mało estetycznie zawieszony klimatyzator. Trzeba również zwrócić uwagę na wysokość zawieszenia naszego klimatyzatora, bowiem nie powinien być zawieszony niżej jak 15cm od sufitu, ze względy na fakt że powietrze jest właśnie zasysane od góry, jeżeli zostawimy mniej miejsca to spotkamy się też z problemem podłączenia rur freonowych, do których mamy dostęp dopiero po odchyleniu klimatyzatora, klimatyzator nie odchyli nam się na tyle by mieć swobodny dostęp do wnętrza i nie będzie możliwe spięcie jednostki. Po prawidłowo wykonanym montażu stelaża należy zrobić przewiert na zewnątrz, przez który przesadzimy przewody elektryczne, rury freonowe oraz instalację odprowadzania skroplin, które będą łączyć ze sobą jednostkę zewnętrzną z jednostką wewnętrzną. Taki przewiert za jednostką wewnętrzną ma same plusy, rozwiązanie zapewnia nam bardzo estetyczny wygląd, dzięki któremu nie widać żadnych rur, kabli ani listew na ścianie.

Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji.

Do jednostki wewnętrznej musimy odpowiednio podłączyć instalację freonową, instalację elektryczną oraz sterowanie. Po podłączeniu jednostki pora zająć się agregatem zewnętrznym. Kolejny etap, montaż jednostki zewnętrznej, czyli agregatu, musimy przeprowadzić na drugiej stronie ściany, zazwyczaj w ogrodzie lub na balkonie. Istotną sprawą w tym momencie jest aby jednostka zewnętrzna była jak najbliżej jednostki wewnętrznej, producent określa takie odległości nie mniej jak 1,5m rur freonowych ale i nie więcej jak 25m. Należy pamiętać o tym że instalacja klimatyzacji im jest dłuższa tym mamy większe straty na chłodzeniu i grzaniu, dla przykładu jeżeli zastosujemy 6m rur freonowych, strat nie mamy w ogóle, jeżeli będzie to 15m rur freonowych nasze straty wyniosą około 15%, jeżeli zastosujemy 25m rur freonowych stracimy na wydajności nawet do 30%. Dlatego zalecane jest montowanie jednostek od siebie nie dalej jak do 10m. Kolejną kwestią jest problem nasłonecznienia, jak w lato potrafi nam się słońce dać do wiwatu? bardzo… proszę wyobrazić sobie taki agregat wiszący w pełnym słońcu który dodatkowo w trakcie chłodzenia wewnątrz, na zewnątrz wyrzuca ciepłe powietrze. Robi się wówczas mały kosmos nie do wyobrażenia, jeżeli jest taka możliwość zalecamy i montujemy jednostkę zewnętrzną ZAWSZE po stronie północnej, gdzie w dzień słońce praktycznie nie dociera i nie dobija naszego urządzenia. Przegrzane urządzenie potrafi stracić nawet 90% swojej wydajności a nawet się wyłączyć, jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka na zewnątrz, także nasłonecznienie jednostki na zewnątrz na pewno nie pomaga a dodatkowo skraca życie naszego agregatu.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca dla jednostki zewnętrznej, trzeba pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej odległości agregatu od ściany budynku, agregat w trakcie pracy przetłacza znaczne ilości powietrza, zalecana odległość montażu klimatyzacji na zewnątrz to około 30cm od ściany, w zależności od mocy jednostki, ale umownie niech to będzie te 30 cm. Agregat musimy umieścić na stabilnym i wytrzymałym wsporniku, gotowcem ze sklepu lub zespawanym na nasze zamówienie, takie spawane można również kupić, należy zwrócić uwagę z jakiej blachy został wykonany, by po roku nie okazało się że wspornik zaczyna mocno korodować.

Jeżeli mieszkamy w budynku typu bliźniak, nie należy montować klimatyzatora w okolicy okien sąsiada, nasza klimatyzacja w trakcie pracy będzie burczała i szumiała, jeżeli nasz sąsiad nie posiada klimatyzacji to na 100% będzie miał otwarte okno, wówczas wyniknie awantura o hałas naszej klimatyzacji. My w domu przy zamkniętym oknie tego nie usłyszymy na pewno, ale nasz sąsiad niestety już usłyszy ten szum. Pomimo faktu że urządzenie spełnia wszystkie normy hałasu 40 db w dzień i 30 db w nocy, formalnie nikt nie jest w stanie nam nic zrobić, niestety niesmak i wojna z sąsiadem pozostanie.

Na etapie montażu jednostki zewnętrznej, musimy przemyśleć kwestię ogrzewania klimatyzacją w zimę, jeżeli mamy zamiar grzać musimy zamontować odpływ skroplin z jednostki zewnętrznej (jeżeli woda będzie kapać na trawnik nie musimy montować rury skroplin), klimatyzacja w trakcie grzania skrapla wodę w agregacie zewnętrznym, jeżeli mamy zamiar dogrzewać w zimę, musimy mieć na uwadze że skropliny w agregacie mogą nam zamarzać na dnie klimatyzatora, musimy zamontować grzałkę tacki skroplin a jeżeli mamy odpływ skroplin z jednostki zewnętrznej musimy zadbać także o ogrzanie odprowadzenia skroplin z jednostki zewnętrznej klimatyzacji, ponieważ w pierwszej kolejności zamarznie nam odpływ, co doprowadzi do warstwienia się lodu i w efekcie nasz wiatrak może uderzyć o lód i pęknąć. Kwestia ogrzewanie klimatyzacją wyjaśniona, docinamy rury freonowe do odpowiedniej długości, podłączamy elektrykę i sterowanie zgodnie ze schematem.

Jeżeli zmieściliśmy się z rurami do 6m, jak poleca większość producentów nie musimy dobijać gazu, w przypadku dłuższej instalacji freonowej większość producentów zaleca dobicie 12g gazu na 1 dodatkowy metr rur. Jeżeli tego nie zrobimy efektem może być bardzo głośny agregat, wysokie zużycie prądu oraz dziwny dźwięk wydobywający się z rur gazowych, piszczenie, świszczenie, jedni porównują do przelewania się inni do szumu. Na pewno nie jest to przyjemne, należy temu zapobiegać.

Szczelność układu oraz wpuszczenie czynnika.

Przed uruchomieniem kompresora, wykonujemy próbę szczelności instalacji klimatyzacji, do tego celu posłuży nam butla z gazem obojętnym 200bar, wpuszczamy ciśnienie do układu, 15-20bar i pozostawiamy na 24h. Jeżeli instalacja przejdzie próbę szczelności pozytywnie, musimy usunąć wilgoć i powietrze z układu. Jest to bardzo ważny etap, na internecie jest cała masa filmików gdzie ludzie nie robią próżni i wpuszczają gaz do układu. Taki zabieg pozostawia w instalacji powietrze oraz wilgoć, czego nasz kompresor nie lubi, po pewnym czasie nasz kompresor zacznie rdzewieć od środka co doprowadzi do zanieczyszczenia i w efekcie do uszkodzenia kompresora. Nigdy ale to nigdy nie powinno się pomijać etapu próżni układu. Po prawidłowym opróżnieniu układu z wilgoci i powietrza, wpuszczamy czynnik do naszej instalacji.

Klimatyzacja zamontowana!

Po zakończeniu montażu nie pozostaje nam nic innego jak uruchomić naszą klimatyzację! Wielu ludzi nie zna połowy funkcji klimatyzacji, dlatego też po wykonaniu montażu klimatyzacji, przyuczymy z obsługi urządzenia i omówimy wszystkie funkcje. To że klimatyzacja została zamontowana i działa to jeden sukces ale musimy pamiętać o tym, aby także serwisować naszą klimatyzację. Nie chodzi tu o awarie i wzywanie serwisu co chwilę… aby klimatyzacja nam nie szkodziła należy raz do roku przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji a przy okazji odgrzybiania, sprawdzeniu czy wszystkie pozostałe elementy są w porządku. Jeśli zaniedbamy serwis klimatyzacji, wydajność klimatyzatora może drastycznie spaść, a w rezultacie się uszkodzić lub co gorsza zaczniemy chorować z powodu grzybów jakie klimatyzacja będzie rozdmuchiwała. Nie należy odpuszczać odgrzybiania klimatyzacji, bardzo ważny jest też okresowy przegląd klimatyzacji. Każdy producent, nie zależnie od marki wymaga przeglądów, brak przeglądów często doprowadza do utraty gwarancji.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Koszt montażu klimatyzacji waha się w granicach 1200 – 2000 zł. Trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na cenę montażu:

  • rodzaj, markę klimatyzatora oraz jego moc, im większa moc tym grubsze rury freonowe,
  • umiejscowienie jednostki zewnętrznej, często niestety musimy użyć podnośnika,
  • odległość między jednostkami, ilość rur oraz dodatkowego gazu,
  • długość okablowania elektrycznego.

To są główne czynniki różnej ceny montażu, marka marce nie równa i każda wycena będzie inna. Często klienci dzwonią do nas po wycenie i słyszmy „inna firma powiedziała 3000 zł za wszystko” no tak, w tej cenie na 100% są najtańsze dziadowskie rury freonowe, które po 2 latach wyglądają jak sito i nadają się tylko do wyrzucenia. Najtańszy klimatyzator na rynku, w brew pozorom w ogóle nie oszczędzimy, taki najtańszy klimatyzator nie jest energooszczędny, w skali jakiegoś czasu odzyskamy swoje pieniądze, które zainwestujemy w lepszy sprzęt niż ten najtańszy.

Mieszkam w bloku, czy mogę zainstalować klimatyzację?

W praktyce klimatyzację można zainstalować wszędzie, na chwilę obecną nawet spółdzielnie mieszkaniowe nie wymagają pozwoleń, jednak zapytać o zgodę nie zaszkodzi, w 99,9% przypadków taka zgoda jest, nie wolno klimatyzatorów montować na częściach wspólnych bloku i mieszkańców, a balkon nie jest takim miejscem, balkon jest miejscem prywatnym. Należy zwrócić uwagę na fakt że obecnie deweloperzy w standardzie już montują instalację freonową w nowych mieszkaniach, oczywiście że najgorszą miedź i po najniższej linii oporu ale montują. Czasy się zmieniły i standardy także, więc odpowiedź jest oczywista, tak, w bloku też można zainstalować klimatyzację. Właściciele domów jednorodzinnych nie mają tego problemu, jeśli chodzi o instalacje klimatyzacji.

Instalacje klimatyzacji – w domu i biurze.

Szukasz sprawdzonych i certyfikowanych specjalistów?, którym zlecisz montaż klimatyzacji? Skorzystaj z naszych usług, kompleksowo zajmujemy się montażem klimatyzacji, instalacji rur, odprowadzeniem skroplin i podpięciem elektryki!

Trudnimy się pełnym wsparciem klienta, od dostarczenia klimatyzacji po montaż oraz serwis!

Nasze usługi i instalacje klimatyzacji oferujemy na terenie:

  • woj. podlaskiego
  • woj. warmińsko-mazurskiego
  • woj. mazowieckiego

Lista miast w których już działaliśmy!

Augustów, Bielsk Podlaski, Brańsk, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Grajewo, Hajnówka, Jedwabne, Lipsk, Łapy, Mońki, Rajgród, Ełk, Olecko, Warszawa, Łomża, Wiżajny, Gołdap, Giżycko, Mikołajki, Pisz, Szczytno, Świętajno, Węgorzewo, Maćki, Jeleniewo, Filipów, Przerośl, Szypliszki, Sejny, Giby, Sztabin, Korycin, Suchowola, Kolno, Ruciane-nida, Ryn, Kowale oleckie, Wilkasy, Mrągowo, Borki, Puńsk, Buda ruska, Szurpiły, Hańcza, Suwałki, Smolniki, Kowale oleckie, Pogorzele, Stańczyki, Biała piska, Orzysz, Janowszczyzna, Kalinowo, Płociczno, Bakałarzewo, Raczki, Dowspuda, Dubeninki, Okliny, Pobondzie, Sidory, Kleszczówek, Wigry, Szelment, Budzisko, Bolcie, Becejły, Stankuny, Burniszki, Białystok, Warszawa.

 

Jeżeli interesuje Państwa wycena montażu klimatyzacji serdecznie zapraszamy do kontaktu, przyjedziemy, wycenimy, zamontujemy! Klimatyzacje-tech.pl