ile kosztuje ogrzanie domu klimatyzatorem – koszty, opłacalność

Ogrzewanie klimatyzacją

O instalacji klimatyzacji do domu, biura czy domku letniskowego każdy myśli głównie latem, kiedy mocno doskwierają nam wysokie temperatury. Klimatyzacja pozwala nam bezdyskusyjnie przetrwać nawet największe upały latem. Ostatnią rzeczą o jakiej myślimy latem jest ogrzewanie domu klimatyzacją. Z uwagi na ostanie wydarzenia na świecie, część ludzi niestety nie może kupić eko groszku czy węgla, brak dostępności, a gaz? jest tak drogi… duża ilość ludzi jest zmuszona zmienić taktykę ogrzewania domu. Przecież nie będziemy palić chrustem… I tu wkracza technologia, która pozwoli nam zaoszczędzić grube pieniądze.

 

Ogrzewanie klimatyzacją może i nie opłacało się kiedyś, ale nie dziś! Ogrzewanie domu klimatyzacją staje się już bardzo popularne, kwestią czasu są także braki klimatyzacji do ogrzewania na magazynach, nie ma na co czekać, trzeba się zabezpieczać bo nie wiadomo co przyniesie nam jutro. Warto mocno się nad tym zastanowić, w przeciwieństwie do pomp ciepła klimatyzacja nie kosztuje 30 tysięcy złotych, a i pomp ciepła już nie ma, czasami jesteśmy zmuszeni czekać po kilka miesięcy na pompę.

 

Klimatyzacja jako ogrzewanie nie zagrzeje nam kaloryferów, czy podłogówki ale ogrzeje nam powietrze, co pozwoli mieszkać nam w normalnych warunkach, klimatyzacja z funkcją grzania to odpowiednik pompy ciepła z tym że powietrze > powietrze, aktualnie wszystkie produkowane klimatyzatory mają opcję ogrzewania, ale jedne radzą sobie z tym lepiej a inne gorzej.

 

Zatem jak to jest z tym ogrzewaniem przez klimatyzacje, jaki model do ogrzewania domu wybrać? W momencie, gdy nabywamy klimatyzator do ogrzewania musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Głównym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest temperatura do jakiej klimatyzator do ogrzewania domu będzie nam pracował wydajnie. Jedne modele grzeją do -10 inne aż do -30. Aby nasza klimatyzacja do ogrzewania domu nie pobierała dużo prądu musimy zwrócić szczególną uwagę na klasę energetyczną, są trzy klasy A+, A++ oraz A+++. Najlepiej wybrać tą z największą ilością plusików.

A ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Koszty grzania klimatyzacją, weźmy pod uwagę średnie dane dotyczące kosztów wynikających z ogrzewania domu klimatyzatorem. Biorąc pod uwagę średnią roczną temperaturę w Polsce, która wynosi od 4 do 7 stopni i długość sezonu grzewczego około 180 dni. To są bardzo ostrożne wyliczenia i bierzemy w tym momencie pod uwagę najgorsze z możliwych scenariuszy. Przyjmijmy, że średnia cena prądu dla osoby prywatnej to 0,62 zł za 1kWh a średni koszt wyprodukowania 1kW energii cieplnej przez grzanie klimatyzacją to około 0,20 zł. Zakładając, że SCOP danego klimatyzatora to około 4.6 czyli urządzenie plasuje się w klasie energetycznej A+. Wiadomo że są przecież klimatyzatory, które są zaliczane do klasy energetycznej A+++ nawet pod kątem ogrzewanie domu, a zatem bardziej oszczędne.

 

Oczywistą sprawą jest to, że ogrzewanie klimatyzatorem jest znacznie tańsze od grzejników olejowych, farelek, grzejników gazowych a także grzejników podczerwieni. Przenieśmy wszystkie te klasy +++, SCOPy i inne dane, na takie które zrozumie każdy, z informacji jaką przekazali nam Klienci, wiemy ile +- kosztuje ogrzanie lokali i domów naszych klientów. Dla przykładu posłużymy się sklepem 150m2, klimatyzacja 7kW w klasie A++, gdzie Klienci wchodząc do lokalu wychładzają pomieszczenie, wcześniej nasz Klient ogrzewał promiennikiem podczerwieni płacąc co miesiąc od 2000 zł do 2500 zł za prąd, po zamontowaniu klimatyzacji w klasie energetycznej A++, koszt miesięczny za prąd wyniósł tylko 500 zł! Kolejny klient pochwalił nam się wynikiem 300 zł za miesiąc, ogrzewając dom parterowy o powierzchni 100m2, w przeciwieństwie do czterech farelek które ogrzewały mu wcześniej dom i generowały koszt 3000 zł miesięcznie. Różnice widać gołym okiem.

Jeżeli ktoś z Państwa posiada fotowoltaikę, grzanie klimatyzacją będzie najlepszym rozwiązaniem, koszt grzania nie będzie odczuwalny czyli tanio, czysto, przyjemnie. Klimatyzacja domowa z funkcją grzania jest już hitem, a sama klimatyzator z funkcją grzania rozchodzi się jak ciepłe bułeczki.

Jaka klimatyzacja ogrzewanie domu?

Klimatyzacji które nadają się do ogrzewania domu jest wiele, trudno było by nawet je wszystkie wymienić, zachęcamy do kontaktu telefonicznego, gdzie doradzimy co najlepiej wybrać. Zapraszamy Klimatyzacje-tech.pl